Zasady

Cel i zakres tematyczny czasopisma

Publikowane w „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Poetica” prace kładą nacisk na poetykę dzieł, nurtów, epok oraz teoretycznoliterackie spojrzenie na utwory, osoby (podmioty), sytuacje, zjawiska, czasy. Literaturoznawczy profil rocznika nie wyklucza jednak ujęć idących w kierunku kulturoznawsta i lingwistyki kulturowej, antropologii, medioznawstwa, socjologii, psychologii i innych dyscyplin. Tak jak otwierają się dziś i poszerzają granice literatury – również i jej badacze reagują na te zmiany, włączając w krąg swoich zainteresowań nowe dziedziny i obszary.

Pismo posiada stałe działy, w których jest miejsce na nowe studia i szkice naukowe, przypomnienie dawniejszych prac, a także pierwsze publikacje studentów i młodych adeptów sztuki literaturoznawczej analizy i interpretacji różnych artefaktów.

Każdy numer rocznika posiada temat przewodni, wokół którego zorganizowana jest problematyka poruszana w publikowanych w nim tekstach.

Podstawową wersją czasopisma jest wersja drukowana.

Główne działy:

A. artykuły i rozprawy

• repetycje

• kontynuacje i rewizje

• debiuty

B. parateksty i komentarze:
  • wywiady, rozmowy

• wspomnienia

• sprawozdania

• recenzje

• dyskusje

Działy

Wstęp

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Zaznaczone Recenzowane

Repetycje

Niezaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Niezaznaczone Recenzowane

Kontynuacje i rewizje

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Niezaznaczone Recenzowane

Debiuty

Parateksty i komentarze

Wspomnienia

Contents

Strona redakcyjna

Proces recenzji

Publikowane w roczniku „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Poetica” prace są poddawane procedurze recenzji zgodnie z zasadami obowiązującymi w czasopismach naukowych. Pierwszym etapem oceny nadesłanego materiału jest jego kwalifikacja przez Zespół Redakcyjny. W drugim etapie, do oceny publikacji powołuje się co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki naukowej afiliowanej przez autora publikacji. Do recenzji wysyłane są artykuły bez imienia i nazwiska autora. Podobnie anonimowi – do momentu publikacji (co najmniej raz w roku) zbiorczej listy recenzentów – pozostają oceniający prace, zgodnie z modelem double-blind review process. Pisemna recenzja zawiera jednoznaczny wniosek recenzenta dotyczący warunków dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia. Recenzenci zwracają szczególną uwagę na spełnianie przez publikację kryteriów naukowych oraz poprawności merytorycznej. Pozytywne opinie recenzentów i dostosowanie się do zawartych w nich sugestii stanowią warunek publikacji. Teksty zaakceptowane do druku podlegają adiustacji merytorycznej i technicznej przez Wydawcę, a także korekcie redakcyjnej i autorskiej. Zasady przygotowania maszynopisu zostały podane w zakładce „Wytyczne dla autorów”. Redakcja – za pośrednictwem Wydawcy – wymaga od Autorów stwierdzenia, iż praca została wykonana zgodnie z normami etycznymi i jest pracą oryginalną Autora (Autorów). Redakcja ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym praktykom, takim jak „ghostwriting" czy „guest authorship”.

Formularz recenzji znajduje się w poniższym pliku do pobrania:

Precyzyjny opis zasad recenzowania znajduje się tu: http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/komunikat-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-z-dnia-2-czerwca-2015-r-w-sprawie-kryteriow-i-trybu-oceny-czasopism-naukowych.html

Kolegium Recenzentów:

23. dr Katia Vandenborre, Bruksela
  24. dr hab., prof. Ignatianum Krystyna Zabawa, Kraków

Polityka Open Access

Periodyk oferuje dostęp do zawartości w systemie Open Access na zasadach licencji niewyłącznej Creative Commons (CC BY 3.0).

This journal provides immediate open access to its content on the principle that making research freely available to the public supports a greater global exchange of knowledge.

Zasady etyki wydawniczej

Czasopismo przyjęło i stosuje zasady etyki publikacyjnej zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE) – patrz: https://publicationethics.org/core-practices

Ta praca dostępna jest na licencji Creative Commons Attribution 3.0 License.